Rozhovory

Z čeho se těší Karolína Kokešová

Karolína Kokešová je u nás i ve světě známá modelka. Po Taťáně Kuchařové a Tereze Fajksové teprve jako třetí Češka v historii zvítězila v mezinárodní soutěži krásy. Je nositelka titulu Miss Global 2019 a v roce 2021 soutěžila i na nejprestižnější soutěži světa Miss Universe. Dvaadvacátého února oslaví 27. narozeniny a my jsme pro ni připravili malý dárek v podobě rozhovoru.

Z čeho se právě těšíte?

Těším se z toho, že se každé ráno mohu probudit a žít život, který jsem si sama vybrala a vybudovala. Těším se z toho, že jsme já i mí blízcí zdraví. A ano, zní to velmi prostě, ale já se opravdu těším z toho, že vidím, slyším, cítím, vnímám obyčejné a okem neviditelné věci, které se nám každý den dějí. Čím jsem starší, mám více věcí za sebou a dosahuji postupně svých cílů, tím více si cením běžných věcí a volného času, který mám a můžu ho dát mým blízkým. Například dnes mám volný den, auto nechám v garáži a zajedu si tramvají beze spěchu na pilates, koupím si někde dobrou kávu, dám si snídani a zavolám mamce co je nového J

Kdy a jak jste vstoupila na dráhu modelky?

Směřovala a snila jsem o tom již od svého teenagerského věku. Tvrdě jsem na sobě pracovala a upřímně i dost vynechávala školu (to rodiče úplně nevěděli :D), měla jsem ale jasný směr, nechodila jsem za školu pro nic za nic, v tom co jsem chtěla a práci jsem byla vždy nekompromisní a extrémně profesionální. První modelingový výjezd do zahraničí jsem ovšem absolvovala až po dokončení střední školy a bylo to do Paříže.

Co vám soutěže krásy daly a co naopak vzaly?

Neberu to tak, že mi něco vzaly. Naopak. Díky vítězství v Miss Global jsem získala mnoho nových kontaktů, přátel, lukrativních pracovních příležitostí, navštívila mnoho zemí, uvědomila si sebe sama a své možnosti. Jediné, co mě mrzelo, bylo to, jak dopadlo moje tehdejší finále. Vzhledem k tomu, že hlavnímu partnerovi soutěže nebylo od majitele Miss Global umožněno dosadit na vítězství slečnu z hostujícího státu, byl bohužel TV přenos přerušen a nemám z něj žádnou vizuální vzpomínku. Časem mi to ale přestalo vadit, jelikož to nejdůležitější byla následná spolupráce a ovoce vyplývající z mého vítězství. Díky Miss Universe jsem zase navštívila nádhernou Izrael a poznala mnoho skvělých dívek. Nicméně můj dojem z Miss Universe nebyl obecně kdovíjak pozitivní. Jsem opravdu extrémně profesionální, kdybych dopředu věděla, že mohu být sebevíc TOP a každý den na čas a připravená, jazykově vybavená, ale MISS USA je MISS USA a může chodit celý týden v teplákách a pantoflích a stejně bude v TOP 10 (týká se i dalších států), tak bych se tím asi dopředu tak nestresovala. Vím, že politika a sponzoři hrají roli v každé světové soutěži, ale tohle byl opravdu extrém.

Kam jste se v rámci modelingu dostala zeměpisně nejdál?

Čtyři roky jsem pendlovala mezi Prahou a Los Angeles. Mám Kalifornii moc ráda a dodnes mi tam zůstalo mnoho fajn přátel, s nimiž jsem v kontaktu.

S krásou se obvykle pojí charitativní činnost. Jak je tomu u vás?

Díky vítězství v Miss Global jsme té charity dělali opravdu mnoho, je to jedna z věcí, na kterou se tato soutěž soustředí. Pomáhali jsme například v Mexiku, Indonésii, Vietnamu či třeba USA. V USA se mi moc líbila návštěva centra podporujícího uprchlíky z Afghanistánu. Jednu rodinu jsem dokonce mohla osobně navštívit,  dát si s nimi  afghánský oběd u nich doma a probrat jejich příběh na koberci ,,po afghánsku‘‘ J Momentálně jsem se rozhodla věnovat se naší nadaci, kterou máme s přítelem. Jmenuje se Daya a pomáhá komukoliv je potřeba. Příběhů je hodně a my každý rok vybereme si ,,nejzajímavější‘‘, které zveřejníme a podpoříme. O tom ale někdy příště J

Díky oblibě u veřejnosti jste se v rámci soutěže krásy stala Miss Internet. Kolik máte sledujících, kolik času sociálním sítím věnujete a co vám to přináší?

Ano, v mém ročníku Miss 2019 jsem vyhrála i vedlejší titul Miss Internet a v SMS hlasování lidí jsem skončila také první. Kdysi za paní Maláčové bych díky tomu celkově zvítězila, protože vítězku vybírali lidé, ale můj ročník měl nového majitele a  vybírala porota a ta mi určila 3. místo, proto jsem se stala 2.vicemiss. Na Instagramu mám asi 130 tisíc lidí a upřímně: sociálním sítím se již nevěnuji tak intenzivně jako v minulosti. Každopádně je to i jeden z mých zdrojů obživy, takže je pochopitelné, že jsem nadále aktivní. Mám ale ráda spolupráce, kdy mohu lidi něčím inspirovat či jim pomoci. Například nedávno jsem se dala dohromady s firmou MSD a podporujeme společně očkování proti HPV viru. Sama jsem v minulosti podstoupila konizaci děložního čípku a věřím, že tahle osvěta o nebezpečí onemocnění způsobené tímhle virem muže i ženy donutí na sebe více dbát.

Kromě modelingu se zajímáte o moderování. Podle čeho si příležitosti vybíráte?

Momentálně jsem ve fázi: ,,Beru vše, co přijde‘‘, jelikož vím, že mám zatím značné mezery a musím na sobě pracovat, ale opravdu mě to velmi naplňuje. Nyní se soustředím hlavně na to, abych chodila na vhodné kurzy a musím zmínit, že zde už i nějaká ta lukrativní nabídka byla. Budu na sobě pracovat a věřím, že to jednou vyjde!

S vervou jste se pustila také do podnikání. Čeho se týká a jak vám jde?

Nenazvala bych to úplně podnikáním, ale spíš takovým merchem. Mám vlastní řadu kosmetických taštiček ByKokinečka. Vyrábějí se ve 4 barvách, jsou skladné a praktické jak na cesty, tak na denní užívání. Bůh ví, jestli do budoucna něco přibude, zatím to v plánu nemám.

 Delší dobu jste zadaná, nyní již i zasnoubená. Jaké máte plány do budoucna?

Ano, s přítelem jsme spolu pět let a svatba snad letos proběhne. Uvidíme, jak to vše časově klapne. Jsme oba dost časově vytížení, ale postupně to dáme nějak dohromady. Je to složité. Jestli já mám práci ráda, tak můj přítel je úplný workoholik šílenec. J

Připravila: redakce, foto: archiv Karolíny Kokešové

 

Životopis 

Modelingu se začala věnovat v 19 letech, žila a pracovala ve Spojených státech, Turecku či Itálii. V roce 2019 se rozhodla přihlásit do soutěže Česká Miss, kde se finálový večer stala Miss Internet a získala zároveň nejvíce hlasů od veřejnosti, vítězku ovšem volila porota. Vzhledem k oblíbenosti u lidí ji tým České Miss měsíc po finále dokorunoval jako oficiální 2. vicemiss,  jelikož u poroty skončila na 3. místě a dal ji tak šanci soutěžit na mezinárodní soutěži krásy Miss Global.

Soutěž se konala 18. ledna 2020 v Mexiku, na níž zvítězila nad více než 60 konkurentkami z celého světa. Stala se tak teprve třetí Češkou v historii, která vyhrála mezinárodní soutěž krásy (Taťána Kuchařová – Miss World 2006, Tereza Fajksová – Miss Earth 2012). Krajanka Klára Vavrušková získala 3. místo na světovém finále Miss Earth.

Kvůli pandemii covidu-19 v roce 2020 držela korunku jako úřadující vítězka téměř 2,5 roku. Světové povinnosti miss začala řádně plnit až v roce 2021. Navštívila řadu zemí a účastnila se charitativních akcí. Objevila se na titulních stranách světových módních magazínů, jako jsou například Harper's Bazaar, L’Officiel či Her World.  Žezlo následující vítězce předala 11. června 2022 na Bali.

V roce 2021 byla zvolena Českou Miss Universe a reprezentovala tak Českou republiku na největší světové soutěži krásy Miss Universe 2021 pořádané v izraelském Ejlátu.
Vedle modelingu se věnuje moderování a má značku ByKokinečka, ze které vzešel obchodní artikl kosmetických taštiček.
 

-->